زنگ تفکر

اشتباهات یاهو

1. خرید‌های پرهزینه و بی نتیجه
اغلب شرکت‌های بزرگ برای گسترش حوزه فعالیت خود استارتاپ‌های موفقی که در راستای کسب‌وکار آن‌ها فعالیت می‌کنند را خریداری میکنند اما متاسفانه یاهو در خرید بی‌پروا و غیرعاقلانه عمل کرد.
برای مثال در آغاز سال 2001 یاهو استارتاپ Broadcast.com را از مارک کوبان به قیمت بسیار بالای 5.7 بیلیون دلار خریداری کرد. خریدی که نتیجه‌ای برای یاهو نداشت و تنها باعث شد نام مارک کوبان به لیست مالکان بزرگ NBA وارد شود.

2.از دست رفتن شانس بزرگ
سال 1998 مدیران گول به اهو پیشنهاد فروش الگوریتم سرچ انجین خود را به ارزش 1 میلیون دلار دادند. اما مدیران آن زمان یاهو معتقد بودند ساختار دسته بندی شده آن‌ها به قدر کافی خوب عمل می‌کنند و نیازی به خرید این الگوریتم جدید واستفاده از از فناوری جست‌وجوی ایندکس محور نیست
نهایتا در سال 2000 یاهو شروع به استفاده از سرویس سرچ گوگل کرد که این مساله به رشد بیشتر گوگل کمک کرد. دوباره در سال 2002 گوگل پیشنهاد قیمت 3 بیلیون دلاری را به یاهو داد اما باز هم یاهو این قیمت را ارزشگذاری بالایی برآورد کرد و حاضر به خرید گوگل نشد.

3. عدم ورود به دنیای سوشال نتورک‌ها
سال 2006 گوگل رهبر بازار سرچ انجین‌ها شده بود، اما فرصت جدیدی در حال ظهور بود. بازار سوشال نتورک‌ها رو به گرمی میرفت و باز یاهو متوجه این موضوع نبود. در سال 2006 یاهو از زاکربرگ پیشنهاد 1 بیلیون دلاری برای خرید فیسبوک دریافت کرده بود اما باز این مبلغ را بیش از حد گران ارزیابی کرد و این فرصت را هم از دست داد.
مواردی که تا کنون اشاره شد تصمیماتی هستند که توسط یک نفر گرفته شدند. در مورد بعد به این موضوع اشاره خواهیم کرد.

4. مدیرعامل اشتباه
سال 2001 هر دو شرکت گوگل و یاهو تصمیم گرفتند تا مدیرعامل تازه ای برای شرکت انتخاب کنند. انتخاب گوگل، اریک اشمیت بود که در مدیریت سطوح بالا تجربه‌ای نداشت اما در رزومه خود مقدار زیادی کار در صنعت آیتی را داشت. این در حالی است که یاهو، تری سمل را انتخاب کرد که با وجود تجربه بسیار در سطوح بالای مدیریت، هیچ پیش زمینه‌ای از صنعت آیتی نداشت و نمیتوانست شیوه مدیریتی خود را با روزگار اینترنت مطابقت دهد.
گوگل با رهبری اریک اشمیت توانست چابک عمل کند و هر روز بیشتر با سرعت تغییر نیاز کاربران منطبق شود در حالی که سبک سنتی رهبری سمل اشتباهات پی‌درپی استراتژیک را برای یاهو به دنبال داشت.

5. رد کردن پیشنهاد ماکروسافت
در سال‌های 2005 2006 و 2007 ماکروسافت پیشنهاد‌های مختلفی برای خرید یاهو ارائه کرد. نهایتا در سال 2008 آخرین پیشنهاد خود با مبلغ 44.6 بیلیون دلار را ارائه کرد. روئسای یاهو معتقد بودند این قیمت عادلانه نیست و خواستار مبلغ بالاتری بود و نهایتا فروش صورت نگرفت.
نکته بسیار جالب اینکه در سال 2009 یاهو توافق کرد تا تکنولوژی خود در اختیار ماکروسافت قرار دهد تا موتور جستجوی بینگ را بسازد.

6. مدیر عامل جدید و ضربه آخر
در سال 2012 ماریسا میر (Marissa Mayer) که از مدیران گوگل بود به عنوان مدیرعامل یاهو منصوب شد. چند ماه اول همه چیز عالی پیش رفت و یک خرید تازه صورت گرفت. یاهو تامبلر را خرید. بعد از این خرید حتی تعداد بازدید روزانه یاهو از گوگل نیز پیشی گرفت. اما مشکل از جایی شروع شد که یاهو قادر به توسعه تامبلر نبود و کم کم اکثر کاربران خود را از ئست داد. خریدهای دیگری هم توسط ماریسا میر انجام شد که همگی بی سود و فایده بودند.

پایان کار چگونه بود؟
در سال 2017 یاهو تنها به قیمت 4.7 بیلیون دلار توسط شرکت واریزون خریداری شد. این معامله شامل سهام یاهو علی بابا و یاهو ژاپن نبوده است و ان دو به عنوان یک شرکت با نام آلتابا به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
کیس یاهو به عنوان یکی از بزرگترین هدررفت‌های تاریخ وب شناخته می‌شود.

مدیریت

دکتر نیک پژوه متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید