اصلاح شیوه زندگی

توصیه های پیشگیری و ارتقای سلامت برای خانم ها

اطلاعات سلامتی پیشگیرانه در حفظ تندرستی شما بسیار مفید است. این اطلاعات به شما نشان می دهد در سنین مختلف به کدام آزمایشات غربالگری نیاز دارید. همچنین به شما می گوید که برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ها به مصرف دارو نیاز دارید یا خیر.

آزمایشات غربالگری که لازم است انجام دهید
تست های غربالگری به آزمایشاتی گفته می شود که پیش از این که علائم بیماری در انسان ظاهر شود، وجود بیماری را نشان می دهد. اندازه گیری فشارخون و ماموگرافی در زمرة این گونه تست های غربالگری هستند. شما می توانید برخی از این تست ها مانند اندازه گیری فشارخون را در مطب پزشکتان انجام دهید و برای انجام سایر تست ها مانند ماموگرافی که نیاز به ابزار ویژه ای دارند به مراکزی مراجعه کنید که مجهز به چنین وسایلی هستند. پس از هر آزمایش غربالگری سوال نمایید که چه زمانی می توانید نتایج آن را دریافت نموده و به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

◄ سرطان پستان
با توجه به سن، سابقه خانوادگی، وضعیت کلی سلامتی و دل نگرانی های شخصی خود با پزشکتان در مورد این امر که به ماموگرافی نیاز دارید یا خیر مشورت کنید.

◄ سرطان دهانة رحم
اگر 21 تا 65 سال دارید و فعالیت جنسی دارید، هر یک تا سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر انجام دهید. اگر 65 سال به بالا هستید و آخرین پاپ اسمیرتان طبیعی بوده است به انجام آن نیازی نیست. اگر عمل رحم برداری را به دلایلی جز سرطان انجام داده اید نیازی به انجام پاپ اسمیر ندارید.

◄ کلامیدیا و سایر بیماریهای مقاربتی
بیماری های مقاربتی، بارداری را مشکل دار می کند، ممکن است در صورت بارداری منجر به آسیب جنین شده و یا سایر مشکلات سلامتی را ایجاد نماید.
اگر 24 ساله یا کوچکتر هستید و فعالیت جنسی دارید، از نظر کلامیدیا غربالگری انجام دهید. اگر بیش از 24 سال سن دارید دربارة آزمایش غربالگری کلامیدیا با پزشکتان مشورت کنید.
با پزشکتان دربارة غربالگری از نظر سایر بیماریهای مقاربتی مشورت کنید.

◄ سرطان کولورکتال (رودهای مقعدی)
غربالگری سرطان کولورکتال از 50 سالگی شروع میشود. اگر در خانواده مواردی از این بیماری مشاهده شده است باید این آزمایش را زودتر انجام دهید. تستهای مختلفی برای تشخیص این نوع سرطان وجود دارد. پزشکتان در انتخاب یکی از آنها می تواند به شما کمک کند.

◄ افسردگی
سلامت روانی شما به اندازة تندرستی جسمی تان مهم است. با پزشکتان دربارة آزمایش غربالگری تشخیص افسردگی مشورت کنید، به ویژه اگر در دو هفتة گذشته دچار حالات زیر شده اید:

 • احساس غم و نا امیدی
 • علاقه نداشتن به انجام هیچ کاری
 • در نظرتان انجام هیچ کاری لذت بخش نیست.

دیابت
در صورتی که فشارخونتان از 135بر روی 80 میلیمتر جیوه بالاتر است یا تحت درمان فشارخون هستید، تست غربالگری دیابت را انجام دهید. دیابت (قند بالای خون) میتواند به قلب، مغز، چشم، کلیه، اعصاب و سایر اندامهایتان صدمه بزند.

◄ فشارخون بالا
از سن 18 سالگی حداقل 2 سال یک بار، فشارخونتان را اندازه بگیرید. فشارخون 140 بر روی 90 میلی متر جیوه به بالا غیرطبیعی است. فشارخون بالا میتواند به سکته مغزی، حملة قلبی، صدمه به کلیه و چشم و نارسایی قلب منجر شود.

◄ کلسترول بالا
اگر موارد زیر دربارة شما صدق میکند از 20 سالگی کلسترول خونتان را به طور منظم آزمایش کنید:

 • دخانیات مصرف می کنید.
 • چاق هستید.
 • دیابت یا فشارخون بالا دارید.
 • سابقة بیماری قلبی یا گرفتگی سرخرگ دارید.
 • درخانواده تان سابقة حملة قلبی در یک مرد قبل از 50 سالگی و در یک زن قبل از 60 سالگی وجود دارد.

◄ آلودگی به ویروس اچ آی وی (عامل ایدز)
اگر موارد زیر برایتان روی داده است، لازم است آزمایشات غربالگری ایدز را انجام دهید:

 • رابطة جنسی محافظت نشده داشته اید.
 • مواد مخدر تزریقی مصرف میکنید.
 • با فردی که مبتلا به اچ آی وی است یا مواد مخدر تزریقی مصرف میکند رابطة جنسی داشته اید.
 • تحت درمان بیماریهای مقاربتی هستید
 • بین سالهای 1978 میلادی (1357 شمسی) تا 1985 میلادی (1364 شمسی) خون دریافت کرده اید.

◄ مشکلات دیگر
استئوپروز (پوکی استخوان). باید از 65 سالگی، تست غربالگری تراکم استخوان را انجام دهید. اگر زیر 65 سال هستید در این مورد که باید این آزمایش را انجام بدهید یا خیر با پزشک مشورت کنید.
اضافه وزن و چاقی. بهترین راهی که میتوانید تشخیص دهید اضافه وزن دارید یا خیر، این است که شاخص تودة بدنیتان (بی ام آی) را به دست بیاورید. این شاخص از تقسیم وزن (بر حسب کیلوگرم) بر مربع قد (برحسب متر) بهدست میآید. اگر بی ام آی 5/18 تا 25 باشد وزنتان طبیعی است. اگر 25 تا 30 باشد اضافه وزن دارید و اگر 30 یا بالاتر باشد، چاق محسوب میشوید. اگر چاق هستید با پزشکتان در زمینة کاهش وزن مشورت کنید تا با تغییر رفتار شما (تغذیه و فعالیت جسمانی) به شما در کاهش وزن کمک کند، زیرا چاقی و اضافه وزن میتواند شما را به دیابت و بیماری های قلبی عروقی مبتلا کند.
اگر برای پیشگیری از بیماریها به دارو نیاز دارید، از آنها استفاده کنید
آسپرین. اگر 55 سال یا بیشتر سن دارید، با پزشکتان دربارة مصرف آسپرین به منظور جلوگیری از سکته مغزی مشورت کنید.
داروی ضد سرطان پستان. اگر مادر، خواهر یا دخترتان به سرطان پستان مبتلا شدهاند، دربارة مصرف داروی ضدسرطان پستان با پزشکتان مشورت کنید.
استروژن برای دوران یائسگی (درمان جایگزینی با هورمون). از استروژن برای جلوگیری از بیماریهای قلبی یا سایر بیماریها استفاده نکنید. اگر میخواهید از عوارض ناراحت کنندة دوران یائسگی راحت شوید با پزشکتان در این مورد مشورت کنید.

ایمن سازی 

 • با پزشکتان مشورت کنید که آیا هرسال واکسن انفلوآنزا بزنید.
 • اگر 65 ساله یا بزرگتر هستید واکسن پنومونی (ذات الریه) بزنید.
 • ممکن است برحسب وضع سلامتی در سنین جوانی به واکسن پنومونی (ذاتالریه)، سیاه سرفه و زونا نیاز داشته باشید.
 • با پزشکتان دربارة سایر واکسیناسیون ها مشورت کنید.

برای تندرستی تان گام های مؤثر بردارید

 1. فعالیت جسمی مناسب داشته باشید و از غذاهای سالم استفاده کنید.
 2. تلاش کنید وزنتان مناسب باشد و در حفظ آن بکوشید. بین کالری غذا و نوشیدنیهای که مصرف میکنید وکالری که در فعالیتهای جسمی میسوزانید باید تعادل برقرار باشد.
 3. الکل یا دخانیات مصرف نکنید و اگر الکل یا دخانیات مصرف می کنید با پزشک خود مشورت نموده و برای ترک آنها اقدام نمایید و از توصیه های وی پیروی کنید.

مدیریت

دکتر نیک پژوه متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید