ANTIPARASITICS

STIBOGLUCONATE

استیبوگلوکونات

STIBOGLUCONATE

موارد مصرف:

این دارو در درمان لیشمانیوز احشایی (کالاآزار) و لیشمانیوز جلدی (سالک) مصرف می ‌شود.

موارد منع مصرف:

در نارسایی شدید کلیه نباید مصرف شود.

هشدارها
1- در بیمارانــــی که اخیــــراً ســـایر ترکیبــــات آنتیموان را دریافت داشته و نیز در بیمارانی که الکتروکاردیوگرام آن ها غیرطبیعی است با احتیاط فراوان مصرف شود.
2- تزریق وریدی این دارو باید به آهستگی صورت گیرد و در صورت بروز علائم عدم تحمل آنتیموان یا مسمومیت با آن، مصرف دارو را باید قطع کرد.
3- هنگام تزریق استیبوگلوکونات احتمال بروز شوک آنافیلاکتیک وجود دارد.

عوارض جانبی: ترکیبات آنتیموان ممکن است موجب بروز عوارض قلبی یا کبدی شوند. عوارضی که به ویژه با تزریق وریدی سریع دارو همراه هستند عبارتند از سرفه، درد قفسه سینه، درد در بازوان، استفراغ، درد شکم، از حال رفتن و کلاپس. نشت دارو به بافت ‌های اطراف هنگام تزریق بسیار دردناک خواهد بود. واکنش‎‌ های حساسیتی پس از چند بار تزریق دارو ممکن است بروز کند.

نکات قابل توصیه
1- تزریق عضلانی این دارو بسیار دردناک است و تزریق وریدی آن نیز با ترومبوفلبیت همراه است. به همین دلیل دارو باید با کمک یک سوزن نازک در ورید تزریق شود.
2- در صورت بروز سرفه، استفراغ یا درد در ناحیه جناغ سینه هنگام تزریق وریدی مصرف دارو را باید بلافاصله قطع کرد.
3- در صورتی که دوره درمان کامل نشود، احتمال بازگشت بیماری وجود خواهد داشت.

مقدار مصرف
بزرگسالان: در درمان لیشمانیوز احشایی ابتدا mg/ kg/ day  20 (تا حداکثر mg/day 850) برای حداقل 20 روز مصرف می‌ شود و تا هفته بعد از بهبودی بیماری از نظر انگل‎ شناسی ادامه خواهد یافت. در مراحل اولیه لیشمانیوز جلدی (بدون واکنش التهابی) مقدار3-1 میلی لیتر (معادل300-100 میلی گرم آنتیموان) به صورت تزریق داخل ضایعه یا انفیلتراسیون مصرف می ‌شود که در صورت نیاز، این مقدار یک یا دو  بار دیگر با فواصل 2-1 روز تکرار می ‌شود. در صورت نیاز به درمان سیستمیک (زخم‌ های شدید) mg/ kg/day 10-20 به صورت تزریقی مصرف می ‌شود که تا چند روز بعد از بهبود بیماری از نظر بالینی و انگل ‎شناسی ادامه خواهد یافت. در درمان لیشمانیوز جلدی-مخاطی mg/kg/ day 20 در یک نوبت برای حداقل 4 هفته تزریق خواهد شد که در صورت بروز علائم مسمومیت یا عدم پاسخگویی کافی بیماری می توان این مقدار را به mg/kg 10-15 هر 12 ساعت تغییر داد.
کودکان: مقدار مصرف مانند بزرگسالان است. اما حداکثر مقدار مصرف کودکان تا mg/kg 600 می ‌باشد.

اشکال دارویی

Injection: (Equivalent to 100mg Pentavalent Antimony) /ml

مدیریت

دکتر نیک پژوه متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید