ANTIMICROBIALSPENICILLINS

PENICILIN G BENZATHINE

PENICILIN G BENZATHINE

موارد مصرف: این دارو در درمان عفونت های باکتریایی حساس به پنی سیلین، از جمله بیماری یاز، التهاب حلق و سیفلیس و به  عنوان پیشگیری از ابتلا به تب روماتیسمی مصرف می شود.

هشدارها: در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه و سابقه بیماری های گوارشی به  ویژه کولیت ناشی از آنتی‎بیوتیک باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی: واکنش هــــــای حســـاسیتی شامل کهیر، تب، دردمفاصل، آنژیوادم و شوک آنافیلاکسی با مصرف این دارو گزارش شده است.

تداخل هـــــای دارویــــی: مصـــــــرف همــــزمان پنی سیلین ها با متوترکسات، منجر به کاهش کلیرانس و مسمومیت با متوترکسات می شود.

نکات قابل توصیه
1- این دارو فقط باید از راه تزریق عمیق عضلانی مصرف شود و نباید از راه داخل  وریدی، داخل  شریانی یا زیر جلدی یا نزدیک عصب تزریق شود.
2- تزریق پنی‎سیلین جی بنزاتین باید به  صورت آهسته و پیوسته انجام شود تا سوزن مسدود نشود.
3- مخلــــــــوط کــــــردن پنی سیـــــــــلیـن ها بــــا آمینوگلیکوزید‌ها توصیه نمی شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان: در درمان عفونت های باکتریایی، 1/2میلیون واحد، در یک نوبت و در پیشگیری از ابتلا به عفونت های استرپتوکوکی در بیماران با سابقه روماتیسم قلبی، مقدار 1/2 میلیون واحد هر 4-3 هفته به  صورت عضلانی تزریق می شود. در درمان سیفلیس (اولیه، ثانویه و تأخیری)، مقدار 2/4 میلیون واحد در یک نوبت و در سیفلیس مرحله سوم و نوروسیفلیس مقدار 2/4 میلیون واحد هفته ای یک بار به  مدت 3 هفته تزریق عضلانی می شود.

کودکان: در فارنژیت استرپتوکوکی گــــروه A در شیرخواران و کودکان با وزن تا 27 کیلوگرم مقدار 3,000,000-600,000 واحــــد در یک نوبت و در کودکان با وزن بیشتر، مقدار 900,000واحد در یک نوبت تزریق عضلانی می شود. در پیشگیری از تب روماتیسمی 1/2میلیون واحد هر 2 یا 3 هفته و در درمان سیفلیس اولیه و ثانویه U/kg 500,000 به  صورت مقدار مصرف واحد تزریق عضلانی می شود.

اشکال دارویی

Injection: 600,000 U, 1,200,000U

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید