ANTIMICROBIALSANTIVIRALS

NEVIRAPINE

NEVIRAPINE

موارد مصرف: این دارو همراه با سایر داروهای ضدرتروویروس در درمان عفونت HIV مصرف می شود.

موارد منع مصرف: این دارو در بیماران مبتلا به نارسایی شدید کبد و نیز به  عنوان پیشگیری کننده از عفونت نباید مصرف شود.

هشدارها
1- این دارو در صورت اختلال خفیف تا متوسط کار کبد و یا احتمال ابتلا اختلال کار کبد یا کلیه باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
2- پیگیری عملکرد کبد در طول درمان با این دارو، در فواصل هر 2 هفته یک بار در 2 ماه اول درمان و سپس هر 3 ماه یک بار در ادامه درمان ضروری است. در صورت بروز عیب کار کبد مصرف دارو باید قطع شود و پس از طبیعی شدن کار کبد دوباره آغاز شود. اما در صورت بروز مجدد عیب کار کبد، مصرف دارو باید برای همیشه قطع شود.
3- بیمارانی که نویراپین دریافت می کنند، باید از نظر بروز واکنش های پوستی و سمیت کبدی طی 18 هفته اول درمان تحت نظر باشند. در صورت بروز ضایعات پوستی شدید یا ضایعات همراه با تب، مصرف دارو باید برای همیشه قطع شود.

عوارض جانبی: شایع ترین عارضه نویراپین ضایعات پوستی است که طی 6 هفته اول درمان بروز می کند. ضایعات پوستی شدید و مخاطره آمیز (که گاه منجر به مرگ بیمار شده) با مصرف این دارو گزارش شده است. واکنش های حساسیت مفرط مانند آنژیوادم، کهیر و آنافیلاکسی، سمیت شدید کبد همراه با نکروز، تهوع، استفراغ، اسهال، دردشکم، خستگی، گیجی و سردرد از عوارض جانبی این دارو هستند.

تداخل های دارویی: مصرف این دارو همزمان با سایر دارو‌هایی که متابولیسم کبدی دارند یا القاکننده آنزیم های کبدی هستند، باید از نظر تغییر غلظت پلاسمایی دو دارو سنجیده شود.

نکات قابل توصیه
1- به بیمار یا همراهان وی باید آموزش لازم داده شود تا بتوانند علائم واکنش های حساسیت مفرط را تشخیص دهند و به  موقع در درمان آن ها اقدام نمایند.
2- بدلیل بروز سریع مقاومت، نویراپین نباید به  تنهایی مصرف شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان: مقدار mg/day 200 برای 14 روز مصرف می شود که در صورت عدم بروز ضایعات پوستی به 200 میلی گرم دوبار در روز افزایش می یابد.

کودکان: در کودکان با سن 2 ماه تا 8 سال مقدار mg/kg 4 یک بار در روز به  مدت14 روز مصرف می شود که در صورت عدم بروز ضایعـــات پـوســــــتی تا mg/kg 7 (حداکثـــــر تــا mg/day 400) افزایش می‎یابد. در کودکان با سن 16-8 سال و با وزن کمتر از 50 کیلوگرم شروع درمان مانند سایر کودکان است که مقدار مصرف تا mg/kg 4 دوبار در روز (حداکثر تا mg/day 400) قابل افزایش است.

اشکال دارویی

Tablet: 200mg
Suspension: 50mg/ml

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید