ANTIMICROBIALSPENICILLINS

NAFCILLIN

نفسیلین

NAFCILLIN

موارد مصرف: نفسیلین در درمان عفونت های ناشی از گونه های استافیلوکوکی مولد پنی سیلیناز مصرف می شود.

هشدارها: در بیماران دارای سابقه آلرژی، بیماران مبتلا به نارسایی کلیه و سابقه بیماری های گوارشی به ویژه کولیت وابسته به آنتی بیوتیک باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی: واکنش های حساسیتی شامل کهیر، تب، درد مفاصل، آنژیوادم و شوک با مصرف این دارو گزارش شده است. همچنین ترومبوفلبیت و آسیب بافتی در محل تزریق وریدی این دارو مشاهده شده است.

تداخل های دارویی: مصرف همزمان این دارو با سایر دارو‌های سمی برای کبد، احتمال بروز سمیت کبدی را افزایش می دهد. مصرف همزمان پنی سیلین ها با متوترکسات منجر به کاهش کلیرانس و مسمومیت با متوترکسات می شود.

نکات قابل توصیه
1. مخلوط کردن این دارو با آمینوگلیکوزید‌ها توصیه نمی شود.
2. تزریق وریدی این دارو باید به  آهستگی و طی 10-5 دقیقه یا به  صورت انفوزیون آهسته طی 60-30 دقیقه صورت می گیرد و به  دلیل عارضه ترومبوفلبیت تزریق وریدی بیش از 48-24 ساعت توصیه نمی شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان: در درمان عفونت های استخوان و مفصل، آندوکاردیت باکتریایی، مننژیت باکتریایی و پریکاردیت باکتریایی، 2-1/5 گرم هر 6-4 ساعت تزریق وریدی می شود. در درمان سایر عفونت ها 500 میلی گرم هر 6-4 ساعت تزریق عضلانی یا 1/5-0/5گرم هر 4 ساعت تزریق وریدی می گردد.

کودکان: در درمان مننژیت باکتریایی در نوزادان با وزن تا 2 کیلوگرم mg/kg 25-50 هر 12 ساعت در هفته اول زندگی و سپس mg/kg 50 هر 8 ساعت و در نوزادان با وزن بیش از 2 کیلوگرم mg/ kg 50 هر 8 ساعت در هفته اول زندگی و سپس mg/kg 50 هر 6 ساعت تزریق عضلانی یا وریدی می گردد. در درمان سایر عفونت ها، در نوزادان از راه عضــــلانی mg/kg 10 هــــر 12 ســــاعت و از راه وریــــدی mg/kg 10-20 هر 4 ساعت تزریق می شود. در شیرخواران و کـــــــودکان mg/kg 25 هر 12 ســــاعت از راه عضــــلانی و mg/kg 10-20 هر 4 ساعت تزریق وریدی می شود.

اشکال دارویی

Injection: 500mg, 1g

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید