ANTIMICROBIALS

METRONIDAZOLE

مترونیــــدازول

METRONIDAZOLE

مـــوارد مصـــرف: مترونیــــدازول در درمــــان عفونت های بی هوازی (از جمله عفونت های دنــــــدان)، ریشـــه‎کنی هلیکوباکترپیلــــوری و عفونت های تک یاخته ای، درمان واژینیت باکتریایی و آکنه مصرف می شود.

هشدارها: در صورت وجود نارسایی کبد و آنسفالوپاتی کبدی با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی: تهوع، استفراغ، طعم بد د‌هان، زبری زبان، اختلالات گوارشی، ضایعات پوستی، کهیر و آنژیوادم، سردرد، سرگیجه، آتاکسی، تیره شدن ادرار و خارش از عوارض جانبی این دارو هستند.

تداخل های دارویی: مترونیدازول با وارفارین، فنی توئین، فنوباربیتال و فلوئورواوراسیل تداخل دارد. واکنش شبه دی‎سولفیرام با مصرف همزمان مترونیدازول و الکل ممکن است بروز کند.

نکات قابل توصیه
1- در صورت بروز تحریک گوارشی، مترونیدازول را می توان با غذا مصرف کرد.
2- مترونیدازول تزریقی فقط به  صورت انفوزیون آهسته وریدی مصرف می شود.
3- در صورت مصرف شکل واژینال این دارو در درمان تریکوموناز، استفاده از کاندوم به  منظور پیشگیری از بروز مجدد عفونت ضروری است. ممکن است به  طور همزمان مردان نیز به مصرف این دارو نیاز داشته باشند.
4- توصیه می شود طی مصرف شکل واژینال این دارو از مقاربت جنسی خودداری شود.
5- مصرف ژل واژینال مترونیدازول در بارداری توصیه نمی شود.

مقدار مصرف

خوراکی

بزرگسالان: به  عنوان ضد باکتری در عفونت های بی هوازی مقدار mg/kg7/5 حداکثر تا 1 گرم هر 6 ساعت به مدت 7 روز یا بیشتر مصرف می شود. در التهاب روده، 500 میلی گرم چهار بار در روز، در کولیت ناشی از آنتی بیوتیک 500 میلی گرم سه تا چهار بار در روز، در گاستریت و زخم دوازدهه ناشی از هلیکوباکتر پیلوری 500 میلی گرم سه  بار در روز به  همراه سایر آنتی بیوتیک های خوراکی و درمان واژینیت باکتریایی، 500 میلی گرم دو بار در روز برای 7 روز مصرف می شود. به عنوان ضد تک‎ یاخته در آمیبیاز 750-500 میلی گرم سه  بار در روز برای 10-7 روز، در بالانتیدیازیس750 میلی گرم سه  باردر روز برای 5 یا 6 روز، در ژیاردیازیس2 گرم یک  بار در روز برای 3 روز یا 250میلی گرم سه  بار در روز به  مدت 7-5 و در درمان تریکومونازیس2 گرم در یک نوبت واحد، 1 گرم دوبار در روز به مدت یک روز یا 250میلی گرم سه  بار در روز به  مدت 7 روز مصرف می شود.

کودکان: به  عنوان ضد باکتری در عفونت های بی هوازی mg/kg 7/5 هر 6 ساعت یا mg/kg 10 هر 8 ساعت مصرف می شود. به  عنوان ضد تک ‎یاخته در درمان آمیبیاز mg/kg 11/6- 16/7، سه  بار در روز به  مدت 10 روز، در بالانتیدیاز mg/ kg11/6- 16/7 سه  بار در روز به  مدت 5 روز، در ژیاردیاز mg/kg 5 سه  بار در روز به  مدت 7-5 روز و در درمان تریکوموناز mg/kg 5 سه بار در روز به  مدت 7 روز مصرف می شود.

تزریقی

بزرگسالان: به  عنوان ضدباکتری در عفونت های بی هوازی ابتدا mg/kg 15 و سپسmg/kg 7/5 تا حداکثر 1 گرم، هر 6 ساعت به  مدت 7 روز یا بیشتر انفوزیون وریدی می شود. برای پیشگیــری از عفونت در اعمال جراحی، mg/kg 15 یک ساعت قبل از شروع جراحی و mg/kg 7/5هر 12 ساعت پس از مقدار اولیه، انفوزیون وریدی می شود. به  عنوان ضد تک‎ یاخته در درمان آمیبیاز 750-500 میلی گرم هر 8 ساعت به  مدت 10-5 روز انفوزیون وریدی می شود.

کودکان: به  عنوان ضدباکتری در عفونت های بی هوازی، در نوزادان نارس، mg/kg 15 به  عنوان مقدار اولیه و سپس mg/kg 5-7 هر12 ساعت، تا 48 ساعت پس از مقدار اولیه، انفوزیـــــون وریدی می شود. در نـوزادان کامــــل، mg/kg 15 به  عنوان مقدار اولیه و سپس mg/kg 7/5 هر 12 ساعت، تا 24 ساعت پس از آن، انفوزیون وریدی می شود. در نوزادان با سن بیش از 7 روز، مقدار mg/kg 15 به  عنوان مقدار شروع و سپس mg/kg 7/5 هر 6 ساعت از راه انفوزیون وریدی مصرف می شود.

واژینال
در واژینیت باکتریایی یا تریکوموناز 500 میلی گرم هر شب به  مدت 10 یا 12 روز متوالی از راه واژینال استعمال می شود. ژل واژینال مترونیدازول به میزان یک اپلیکاتور داخل واژن یک  بار در روز برای 5 روز استعمال می شود.

موضعی
ژل موضعی مترونیدازول به  صورت یک لایه نازک دوبار در روز (صبح و بعدازظهر) در ناحیه دچار مبتلا به آکنه روزاسه استفاده می شود. قبل از استفاده از ژل باید ناحیه مورد نظر تمیز شود.

اشکال دارویی

Infusion: 500mg/100ml
Tablet: 250mg
Suspension: 125mg/5ml
Vaginal Suppository: 500mg
Vaginal Tablet: 500mg
Vaginal Gel: 0.75%
Topical Gel: 0.75%

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید