(ANESTHETICS (Parenteral-LocalCENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINES

MEPIVACAINE

مپی‎واکائین

MEPIVACAINE

موارد مصرف:

مپی‎واکائین به عنوان بی حس کننده موضعی تزریقی برای ایجاد بی حسی موضعی یا منطقه ‌ای (ناحیه کمری یا دمی)، انفیلتراسیون موضعی و انسداد عصب محیطی مصرف می‌ شود.

هشدار ‌ها: در نارسایی قلبی-عروقی و وجود التهاب و یا عفونت در محل تزریق با احتیاط فراوان استفاده گردد.

عوارض جانبی: اختلال بینایی، تشنج، سرگیجه، وزوز گوش، لرزش یا رعشه، اضطراب، هیجان، عصبانیت، تهوع و استفراغ و سفتی گردن در مواقعی که تزریق در نخاع انجام می گیرد، از عوارض جانبی این دارو هستند.

تـــــــــداخــل‎ های دارویـــــــــی: با دارو‌ هـــــــای ضدمیاستنی، دارو ‌های مضعف CNS، دارو ‌های گندزدا حاوی فلزات سنگین، گوانیتیدین، مهارکننده‎ ‌های مونوآمین اکسیداز و  دارو ‌های مسدد عصبی-عضلانی تداخل دارد.

مقدار مصرف
بزرگسالان: برای انسداد عصبی بازویی،‌ گردنی و بین دند‌ه‌ ای و ناحیه تناسلی 40-5 میلی لیتر از محلول 1%، برای انسداد اپی ‎دورال کمری و دمی 30-15میلی لیتر از محلول 1%، برای انفیلتراسیون موضعی غیر از دندانپزشکی 40 میلی لیتر از محلول 0/5 یا 1% و برای بی حسی جهت کاهش درد 5-1میلی لیتر از محلول 1% استفاده می‌ گردد. حداکثر مقدار مصرف mg/kg 7 یا 400 میلی‌گرم در هر عمل جراحی است. در دندانپزشکی در فک فوقانی و تحتانی، 54 میلی‌گرم از محلول 2% و در انفیلتراسیون یا انسداد عصبی تمام حفره د‌هان 270میلی‌گرم از محلول 3% مصرف می ‌شود.
کودکان: تا mg/kg 5-6 مصرف می شود.

اشکال دارویی

Injection: 2%
Cartridge: 3%

مدیریت

دکتر نیک پژوه متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید