ANTICONVULSANTSCENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINES

LAMOTRIGINE

لاموتریژین

LAMOTRIGINE

موارد مصرف:

لاموتریژین به عنوان داروی کمکی برای درمان حملات تشنجی و درمان اختلال دو قطبی استفاده می ‌شود.

هشدار ‌ها
1- در طول مصرف این دارو پارامتر  های کبدی، ‌کلیوی و انعقاد خون باید کنترل شوند.
2- در صورت بروز بثورات جلدی، تب، علائم شبه آنفولانزا، خواب ‎‎آلودگی و بدتر شدن حملات صرعی به خصوص در ماه اول درمان، مصرف دارو باید قطع گردد.
3- در موارد نارسایی کلیه یا تالاسمی با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی: بثورات جلدی، تب،‌ علائم شبه آنفولانزا، خواب ‎آلودگی، نــــدرتاً اختلال در عملکرد کبـــد، لنفــــادنوپاتی، لکوپنــــــی، ترومبوسیتوپنی، ‌حساسیت به نور، اختلالات بینایی، گیجی، عدم تعادل، خستگی، اختلالات گوارشی و تحریک پذیری از عوارض جانبی این دارو هستند.

تداخل‎ های دارویی: والپروات غلظت پلاسمایی لاموتریژین را افزایش و کاربامازپین، فنوباربیتال و فنی‎توئین، غلظت پلاسمایی آن را کاهش می‌ دهند. ضمناً لاموتریژین موجب افزایش غلظت پلاسمایی متابولیت فعال کاربامازپین می‌ شود.

نکات قابل توصیه
1- قطع مصرف دارو باید به تدریج و حداقل طی 2 هفته و زیر نظر پزشک انجام شود.
2- به  علت بروز تاری  دید، سرگیجه و خواب ‎آلودگی هنگام رانندگی یا کار با ماشین ‎آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، ‌باید احتیاط گردد.
3- در صورت بروز تب، بثورات جلدی،‌ علائم شبه آنفولانزا، تورم غدد لنفاویی یا افزایش تشنج به پزشک مراجعه شود.

مقدار مصرف
بزرگســـــالان: در ابتــــــدا mg/day 25 بــه مدت 14 روز، سپس mg/day 50 برای 14 روز بعدی تجویز می‌ شود. مقدارمصرف معمول نگهدارنده mg/ day 100-200 در 2-1 نوبت منقسم (حداکثر mg/day 500) می باشد. برای درمان کمکی به همراه والپروات، در ابتدا 25میلی‌گرم یک روز در میان به مدت 14 روز و سپس mg/day 25 برای 14 روز بعدی تجویز می‌ شود. مقدار مصرف معمول نگهدارنده به همراه والپروات mg/ day 100-200 در 2-1 نوبت است. برای درمان کمکی بدون والپروات، در ابتدا 50 میلی‌گرم یک روز در میان به مدت 14 روز و سپس50 میلی‌گرم دو بار در روز برای 14 روز بعدی تجویز می ‌شود. مقدار مصرف نگهدارنده بدون والپروات معمولاً mg/day 200-400 در دو نوبت منقسم (حداکثر mg/kg 700) است.
کودکان: در کودکان 12-2 سال به عنوان درمان کمکی به  همراه والپرات: در ابتدا mg/kg/day 0/2 به مدت 14 روز و سپس mg/kg/day 0/5 برای 14 روز بعدی مصرف می ‌شود (در کودکانی که کمتر از 25 کیلوگرم وزن دارند، ‌می توان در 14 روز اول 5میلی‌گرم یک روز در میان تجویز کرد). مقدار مصرف معمول نگهدارنده به  همراه والپروات mg/kg/day1-5 در 2-1 نوبت منقسم می ‌باشد. در کودکان 12-2ساله برای درمان کمکی بدون والپروات، در ابتدا mg/kg/day 2 در 2 نوبت به مدت 14 روز و سپس mg/kg/day 5 در 2 نوبت برای 14 روز بعدی، تجویز می شود. مقدار مصرف نگهدارنده بدون والپروات mg/ kg/day  5-15 در 2 نوبت منقسم می‌ باشد.

اشکال دارویی

Tablet: 25mg, 50mg, 100mg
Oral Solution: 10mg/ml

مدیریت

دکتر نیک پژوه متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید