BIOLOGICAL/IMMUNOSUPPRESSANT MEDICINESIMMUNE GLOBULINES

(INTRAMUSCULAR IMMUNE GLOBULIN (IMIG

ایمنوگلوبولین داخل عضلانی

(INTRAMUSCULAR IMMUNE GLOBULIN (IMIG

موارد مصرف:

این فراورده برای پیشگیری یا درمان هپاتیت A، پیشگیری یا تخفیف علائم سرخک، جبران نقص ایمنوگلوبولین ‎‌های طبیعی، ایمنی انتقالی در افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی در معرض ابتلا به آبله مرغان، کاهش احتمال بروز سرخجه و ضایعات جنینی در دوران بارداری و ضعف ایمنی شدید مصرف می ‌شود.

موارد منع مصرف:

این فراورده در بیماران مبتلا به نقص منفرد IgA و یا نقص انعقادی یا کاهش تعداد پلاکت‎‌ها نباید تجویز شود.

هشدارها: این فراورده فقط برای تزریق داخل عضلانی (ترجیحاً در عضله سرینی) می باشد و به دلیل احتمال بروز واکنش ‌های شدید، باید از تزریق داخل وریدی اجتناب کرد.

عوارض جانبی: درد و حساسیت موضع تزریق، کهیر، آنژیوادم و شوک آنافیلاکسی (نادر) از عوارض جانبی عمده این دارو می باشند.

تداخل‎‌های دارویی: به دلیل تداخل اثر با واکسن ‎‌های زنده ویروسی، تا 3 ماه بعد از تزریق این فراورده، از تجویز واکسن‎ های ویروسی امتناع شود.

نکات قابل توصیه: در صورت تماس بیماران مبتلا به ضعف دستگاه ایمنی با سرخک، بلافاصله این فراورده را باید تزریق و از مصرف واکسن سرخک برای این افراد باید خودداری کرد.

مقدار مصرف: در درمان هپاتیت A برای افرادی که با بیماران هپاتیت A تماس دارند، یک نوبت ml/kg 0/02 توصیه می‌ شود. برای مسافرینی که قصد عزیمت به مناطق آلوده را دارند، برای حضور کمتر از 3ماه باید یک نوبت ml/kg 0/02 تزریق شود و برای حضور بیش از 3ماه، هر 6-4 ماه یکبار ml/kg 0/06 تزریق شود. در سرخک به منظور جلوگیری یا تخفیف علائم سرخک در افراد حساس که کمتر از 6 روز قبل با سرخک تماس داشته‌ اند، ml/ kg 0/5 (حداکثر 15میلی لیتر) تزریق و اگر کودک حساس مبتلا به نقص ایمنی نیز بود، ml/kg 0/5 (حداکثر 15 میلی لیتر) تزریق شود. در نقص ایمنوگلوبولین در صورت عدم دسترسی به IVIG مقدار اولیه ml/kg 1/3 و بعد هر 3 یا 4 هفته ml/kg 0/66 تزریق شود. بعضی از بیماران با فواصل کوتاهتری به IGIM نیاز دارند. در آبله مرغان در صورت فقدان ایمنوگلوبولین ضدآبله مرغان بلافاصله ml/kg 0/6-1/2 تزریق شود. در سرخجه مقدار ml/kg 0/55 در عرض 72 ساعت بعد از تماس در زنان باردار توصیه شده است.

اشکال دارویی

Injection: 100mg/ml

مدیریت

دکتر نیک پژوه متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید