ANTIDEPRESSANTSCENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINES

DULOXETINE

دولوکستین

DULOXETINE

موارد مصرف:

این دارو در درمان اختلالات افسردگی شدید و اختلالات اضطرابی ژنرالیزه، کنترل درد نوروپاتی دیابتی و عدم کنترل ادرار هنگام استرس مصرف می شود.

موارد منع مصرف:

در نارسایی کبدی، گلوکوم با زاویه بسته و نارسایی شدید کلیه نباید مصرف شود.

هشدار ‌ها
1- در صورت وجود اختلالات دوقطبی، بیماری مزمن کبدی، مسمومیت کبدی، سابقه مانیا و سابقه تشنج با احتیاط فراوان تجویز شود.
2- به دلیل افزایش تمایل به خودکشی در بعضی مراحل مصرف دارو باید کمترین مقدار ممکن دارو در اختیار بیمار قرار گرفته و بیمار به دقت توسط بستگان به  ویژه در ماههای اول درمان تحت  نظر باشد.

عــــوارض جانبـــی: واکنش‎ های آنافیلاکتیک، خیـــــز آنژیونوروتیک، گلوکوم، هپاتیت، کمی سدیم خون، زردی، افت فشار خون وضعیتی، سندرم استیونس- جانسون، سنکوپ و کهیر از عوارض خطرناک دارو بوده و نیاز به توجه دارند. عوارض با خطر کمتر شامل بی‎اشتهایی، بی ‎حالی و کم شدن قدرت عضلانی، کاهش اشتها، تهوع، استفراغ، یبوست، خشکی دهان، سرفه، التهاب بینی و حلق، درد حلق و حنجره، گیجی، سردرد، بی ‎خوابی، تعریق زیاد و تکرر ادرار از عوارض جانبی این دارو می ‎باشند.

تداخل‎ های دارویی: مصرف همزمان این دارو با داروهای ضدافسردگی سه حلقه ‎ای باید با احتیاط انجام شود. ممکن است کاهش مقدار مصرف آن ضرورت یابد. دولوکستین ممکن است غلظت خونی بعضی داروها از جمله فلکائینید، پروپافنون و فنوتیازین‎ها را افزایش دهد. این دارو همچنین با افزایش غلظت خونی تیوریدازین، خطر بروز آریتمی بطنی کشنده را افزایش می ‎دهد. دارو های مهارکننده آنزیم های کبدی می ‎توانند متابولیسم دولوکستین را کاهش و غلظت خونی آن را افزایش دهند. در این موارد ممکن است کاهش مقدار مصرف دارو ضرورت یابد. مصرف همزمان دولوکستین با دارو های مهارکننده مونوآمین اکسیداز و حتی تا 14 روز پس از قطع مصرف مهارکنندگان مونوآمین اکسیداز یا تا 5 روز بعد از قطع مصرف دولوکستین، می ‎تواند منجر به عوارض شدید و خطرناک شود.

نکات قابل توصیه
1- برای بروز اثر کامل ضدافسردگی دارو ممکن است 4 هفته زمان لازم باشد و با برطرف شدن علائم نباید مصرف آن بدون نظر پزشک قطع شود.
2- بیماران دیابتی باید در طول مدت درمان با این دارو قند خون خود را به طور مرتب کنترل کنند.
3- به  دلیل ایجاد تاری دید، خواب آلودگی و اشکال در مهارت ‎های حرکتی، هنگام رانندگی یا انجام کار هایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند، باید احتیاط شود.

مقدار مصرف: به  عنوان ضدافسردگی شدید مقدار mg/day 40-60 در یک یا دو نوبت منقسم روزانه مصرف می ‎شود. برای کنترل درد نوروپاتیک دیابتی مقدار mg / day 60-120 مصرف می‎شود. در صورت عدم تأثیر طی 2 ماه مصرف آن قطع می‎ شود. در اختلالات اضطرابی ژنرالیزه، ابتدا mg/day 30 مصرف می‎شود که در صورت نیاز بهmg/day 60 یا حداکثر mg/day 120 افزایش می‎ یابد. در عدم کنترل ادرار هنگام استرس mg/ day 20-120 در یک یا دو نوبت منقسم مصرف می ‎شود.

اشکال دارویی

Capsule: 20mg, 30mg, 60mg

مدیریت

دکتر نیک پژوه متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید