زنان و زایمان

کورتاژ تشخیصی (دیلاتاسیون و کورتاژ)

در این عمل، جراح براي به دست آوردن نمونه از جدار داخلی رحم کورتاژ تشخیصی انجام می دهند. دیلاتاسیون به معنی بازکردن دهانه رحم براي پهن تر یا گشادتر کردن آن و کورتاژ به معنی تراشیدن یا برداشتن نمونه اي از اندومتر یا بافت درونی رحم براي معاینه هاي بعدي است. کورتاژ تشخیصی یک روش تشخیصی-درمانی است که در موارد خونریزي هاي غیر طبیعی زنان کاربرد دارد.

علل خونریزي هاي غیر طبیعی زنان عبارتند از:

  • تومورهاي بدخیم رحمی
  • فیبروم هاي رحمی (تومورهاي خوش خیم رحم)
  • سقط جنین
  • عدم تعادل هورمونی
  • هیپرپلازي آندومتر (رشد بیش از حد لایه داخلی رحم)
  • پولیپ هاي آندومتر

بعضی خانم ها بعد از چند ساعت فعالیتهاي طبیعی خود را از سر می گیرند و بعضی دیگر نیاز به چند روز استراحت دارند. دردها ي کرامپی شایعند اما معمولا بیشتر از 24 ساعت طول نمی کشند. معمولا چند روز تا 2 هفته کرامپ و خونریزي خفیف وجود دارد. توصیه می شود خانمها تا 2 هفته (یا تا زمانی که خونریزي متوقف شود) نزدیکی نداشته باشند.
معمولا 2 تا 6 هفته بعد، پریود شروع می شود و بهتر است تا آن زمان از تامپون استفاده نشود. مشخص نیست که تخمک گذاري چه زمانی به وضعیت طبیعی بر می گردد، بنابر این توصیه می شود در اولین نزدیکی از قرص یا سایر روشهاي مطمئن جلوگیري از بارداري استفاده شود.

بعد از کورتاژ تشخیصی
عمل دیلاتاسیون و کورتاژ مدت زیادي طول نمی کشد و بیمار می تواند بعد از چند ساعت به خانه برگردد. ممکن است به مدت یک تا 2 روز براي انجام کارهاي روزمره به کمک نیاز داشته باشید.
اگر بیهوشی عمومی انجام شده، گاهی کمی تهوع و استفراغ یا احساس خواب آلودگی و ضعف براي مدت کوتاهی او را آزار می دهد. دل پیچه هاي خفیف و خلط خونی یا کمی خون ریزي از گلو هم از عوارض بعد از این عمل است. بعد از دیلاتاسیون و کورتاژ یک لایه دیگر در رحم رشد می کند. ممکن است قاعدگی در زمان مشخصی که همیشه اتفاق می افتاد، رخ ندهد و کمی عقب بیفتد.
نکته دیگر اینکه به دلیل بازتر شدن دهانه رحم، باکتري ها می توانند به راحتی داخل رحم شوند و این باعث عفونت می شود. بهتر است در مورد شروع رابطه زناشویی یا استفاده از تامپون از پزشک خود سوال کنید. بعد از اتمام این عمل و بازگشت نتایج نمونه برداري از آزمایشگاه، پزشک در مورد ادامه روند درمانی با شما صحبت خواهدکرد.

اقدامات بهداشتی
براي جلوگیري از عفونت بهتراست تا یک هفته مقاربت نداشته باشید و از دوش واژینال و تامپون استفاده نکنید.
به محض اینکه وضع حال عمومی شما مساعد شود می توانید حمام کنید و حتی ورزش هاي مثل شنا کردن را انجام دهید. اگر احیانا درد شکم، تب، مشکلات ادراري، ترشحات غیر طبیعی واژن پیدا کردید با پزشکتان مطرح کنید.

مدیریت

دکتر نیک پژوه متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید