BLOOD PRODUCTS/MODIFIERS/VOLUME EXPANDERSDANAPAROID

DANAPAROID

DANAPAROID

موارد مصرف:

داناپاروئید برای پیش گیری از ایجاد ترومبوز ورید عمقی در جراحی های عمومی یا اورتوپدی و همچنین در اختلالات ترومبوآمبولی در بیمارانی که سابقه ترومبوسیتوپنی ناشی از هپارین دارند.

موارد منع مصرف:

در هموفیلی و سایر اختلالات خونریزی دهنده، ترومبوسیتوپنی (مگر در زمانی که بیمار مبتلا به ترومبوسیتوپنی ناشی از هپارین باشد)، خونریزی اخیر مغزی، پرفشاری خون شدید، زخم گوارشی فعال، رتینوپاتی دیابتی، اندوکاردیت حاد باکتریایی، بی هوشی نخاعی یا اپیدورال با مقدارهای درمانی داناپاروئید نباید مصرف شود.

هشدارها
1-در نارسایی متوسط کبدی، به  دلیل احتمال افزایش خطر خونریزی، مصرف دارو باید با احتیاط صورت گیرد و در نارسایی شدید کبدی نباید مصرف شود.
2-در نارسایی متوسط کلیه با احتیاط مصرف شود. در نارسایی شدید کلیه نباید تجویز گردد.

عوارض جانبی: عوارض جانبی این دارو شامل خونریزی و واکنش های حساسیتی است.

نکات قابل توصیه: در موارد خونریزی اخیر یا خطر خونریزی، استفاده همزمان از داروهایی که خطر خونریزی را زیاد می کنند، وجود پادتن های ضدهپارین با احتیاط مصرف شود.

مقدار مصرف: به  منظور پیش گیری از ترومبوز ورید عمقی، 750 واحد از دارو به  صورت تزریق زیرجلدی، دو بار در روز و به  مدت 10-7 روز تجویز می شود. درمان باید قبل از عمل جراحی به  نحوی آغاز شود که آخرین مقدار دارو، 4-1 ساعت قبل از جراحی تجویز شود. در بیماری های ترومبوآمبولی در بیمارانی که سابقه ترومبوسیتوپنی ناشی از هپارین دارند، 2500واحد به  صورت وریدی تجویز می شود و سپس U/ hr 400 به  مدت دو ساعت انفوزیون می شود و سپس U/hr 300 به مدت دو ساعت و سپس U/ hr 200 به  مدت 5 روز انفوزیون می شود.

اشکال دارویی

Injection: 1250U/ml

مدیریت

دکتر نیک پژوه متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید