کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

ویروس کرونا چند ساعت بر روی موبایل زنده می ماند؟

كميته اطلاع رساني و آموزش همگاني كرونا در دانشگاه علوم پزشكي تهران

مقدمه:
بر اساس شواهد مشخص شده است که ویروس کرونا ممکن است به مدت طولانی بر روی برخی سطوح و اشیا زنده بماند و به افراد سالم منتقل شود. تلفن همراه و به ویژه صفحه ی آن از جمله سطوحی است که در طول شبانه‌روز بسیار لمس شده و به طور معمول ضدعفونی نمی شود.   

 شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال:
بر اساس مطالعات، ریزقطرات ناشی از عطسه و سرفه ی افراد مبتلا به کووید 19 ممکن است تا فاصله دو متری پخش شده و روی سطوح و اشیا بماند. مقاومت این ویروس برای زنده ماندن بر روی سطوح خارجی، بسیار شبیه به ویروس بیماری سارس است. پژوهشگران بیان می کنند که ویروس کرونا بر روی سطوح شیشه ای و در دمای اتاق،  بین 96 تا 120 ساعت (4 تا 5 روز) و بر روی سطوح پلاستیکی صیقلی تا 72 ساعت (سه روز) ممکن است زنده بماند. این موضوع زمانی اهمیت می یابد که بدانید، افراد در طول شبانه روز و به طور متوسط 76 بار تلفن همراه خود و 368 بار سر و صورت خود را لمس می کنند. نتایج پژوهش انجام شده در مرکز علوم سلامت دانشگاه تنسی ایالات متحده در زمینه بیماری کرونا، نشان می دهد که در دمای طبیعی اتاق، ویروس کرونا می‌تواند بر روی سطوحی نظیر صفحه نمایش تلفن همراه تا ۹۶ ساعت (۴ روز) زنده بماند. لذا توصیه می شود روزانه در چندین نوبت، با دستمال آغشته به آب و صابون، اسپری‌های تهیه شده از ترکیب آب و الکل و یا پرتوهای نوری فرابنفش (که باکتری‌ها و ویروس‌های نشسته بر سطح گوشی را از بین می‌برند)، صفحه نمایش تلفن همراه خود را ضدعفونی نمایید.
نتیجه گیری:
با توجه به نحوه ی انتقال ویروس کرونا و بقای طولانی مدت آن بر روی سطوح خارجی، توصیه می شود در مکان های شلوغ، حتی المقدور از گوشی استفاده نکنید و علاوه بر شست و شوی مداوم دست ها، گوشی های تلفن همراه خود را نیز حداقل دوبار در هر روز، البته با رعایت موارد ایمنی و عدم آسیب‌رسانی به تلفن همراه، با مواد ضدعفونی نظیر الکل (اتانول) ضدعفونی کنید و تا حد امکان از تماس دست های آلوده خود با تلفن همراه و سر و صورت خودداری کنید.
منابع:

  1. https://www.who.int/csr/sars/en/WHOconsensus.pdf
  2. R. Lu, X. Zhao, J. Li, P. Niu, B. Yang, H. Wu, et al.Genomic characterisation and epidemiology of 2019 novel coronavirus: implications for virus origins and receptor binding Lancet, 395 (10224) (2020), pp. 565-574,
  3. M. Bassetti, A. Vena, D. Roberto GiacobbeThe Novel Chinese Coronavirus (2019-nCoV) Infections: challenges for fighting the storm Eur. J. Clin. Invest. (2020), Article e13209, 10.1111/eci.13209
  4. A. Du ToitOutbreak of a novel coronavirus Nat. Rev. Microbiol., 18 (123) (2020), 10.1038/s41579-020-0332-0

مدیریت

دکتر نیک پژوه متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید