ANTIMICROBIALSMACROLIDES

CLARYTHROMYCIN

کلاریترومایسن

CLARYTHROMYCIN

موارد مصرف: این دارو در درمان عفونت های مجاری تنفسی، عفونت های خفیف تامتوسط پوست و بافت های نرم، التهاب گوش میانی، ریشه کنی هلیکوباکترپیلوری، درمان عفونت های فرصت طلب مایکوباکتریوم و درمان جذام و به عنوان جایگزین پنی سیلین برای پیشگیری از آندوکاردیت مصرف می شود.

هشدارها
1- در صورت ابتلای بیمار به نارسایی کبد یا کلیه،‌ تاکی  کاردی بطنی و پورفیری باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
2- در صورت ابتلای بیمار به نارسایی کلیه،‌ کاهش مقدار مصرف دارو ممکن است ضروری باشد.

عوارض جانبی: تهوع، استفراغ، اسهال، احساس ناراحتی در شکم، کهیر، ضایعات پوستی و سایر واکنش های آلرژیک، کاهش برگشت پذیر قدرت شنوایی (با مقادیر زیاد) زردی انسدادی، عوارض قلبی، سردرد، سوء‌هاضمه، تغییر رنگ زبان و دندان ها، درد مفاصل و عضلات، اضطراب، بی حالی یا بدخوابی، کاهش قندخون، هپاتیت یا زردی و سندرم استیون-جانسون از عوارض این دارو‌ هستند.
نکات قابل توصیه: بهتر است این دارو با معده خالی مصرف شود، ولی در صورت بروز تحریک گوارشی می توان دارو را با غذا نیز مصرف نمود.

مقدار مصرف

بزرگسالان: از راه خوراکی 250میلی گرم دو بار در روز مصرف می شود که ممکن است تا 500میلی گرم دو بار در روز افزایش یابد. دوره درمان با این دارو معمولاً 14-7 روز می باشد. برای ریشه کنی هلیکوباکترپیلوری در زخم معده مقدار 500میلی گرم دو بار در روز برای 14-7 روز همراه یک داروی ضدمیکرب دیگر و یک مهار کننده پمپ پروتون یا آنتاگونیست H2 مصرف می شود. از راه انفوزیون وریدی 500میلی گرم طی 60 دقیقه دو بار در روز مصرف می شود. درمان ممکن است برای 5-2 روز ادامه یابد و باید در صورت امکان به درمان خوراکی تبدیل شود.

کودکان: mg/kg 7/5 دوبار در روز برای 10-5 روز مصرف می شود.

اشکال دارویی

Suspension: 250mg/sachet
Suspension: 125mg/5ml, 250mg/5ml
Tablet: 250mg, 500mg

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید