ANTIDEPRESSANTSCENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINES

BUPROPION

بوپروپیون

BUPROPION

موارد مصرف:

بوپروپیون در درمان افسردگی و کمک به ترک سیگار مصرف می شود.

موارد منع مصرف:

در بیماران مبتلا به بی اشتهایی، بولیمیا یا اختلالات تشنجی نباید مصرف شود.

هشدار ها: در صورت وجود تومور CNS، ضربه به سر، نقص نورولوژیک، سابقه حملات تشنجی، بیماری قلبی، نارسایی کبد و کلیه با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی: لرزش، اضطراب، سردرد شدید، بثورات جلدی، کهیر، خارش، وزوز گوش، درد شکم، بی اشتهایی، یبوست، سرگیجه، خشکی دهان، افزایش تعریق، بی خوابی، درد عضلانی، تهوع و استفراغ، فارنژیت و کاهش وزن با مصرف این دارو گزارش شده است.

تداخل های دارویی: مصرف همزمان این دارو با دارو های مهارکننده آنزیم مونوآمین اکسیداز، مانند فورازولیدون و پروکاربازین، ممکن احتمال بروز مسمومیت با بوپروپیون را افزایش دهد. مصرف همزمان دارو های کاهنده آستانه حملات تشنجی با این دارو ممکن است خطر بروز حملات تشنجی را افزایش دهد.

نکات قابل توصیه
1- قرص های معمولی با فاصله حداقل 4 ساعت و قرص های پیوسته رهش با فاصله حداقل 8 ساعت مصرف شوند.
2- در صورت مصرف یک داروی مهارکننده آنزیم مونوآمین اکسیداز، مصرف بوپروپیون باید 14 روز بعد آغاز شود.
3- برای دستیابی به اثر ضدافسردگی دارو ممکن است تا چند هفته زمان لازم باشد، بنابر این بیمار نباید داروی خود را قطع کند. در صورت برطرف شدن علائم بیماری نیز نباید مصرف دارو را قطع نمود.
4- دلیل احتمال بروز سرگیجه، خواب آلودگی و منگی، از رانندگی یا کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، باید خودداری شود.

مقدار مصرف
بزرگسالان: به  عنوان ضدافسردگی، ابتدا 150میلی‌گرم یک بار در روز هنگام صبح برای سه روز و سپس در صورت تحمل بیمار 150 میلی‌گرم دو بار در روز مصرف می شود. در صورت عدم بهبودی پس از 7 هفته، مقدار مصرف را می توان تا 200 میلی‌گرم دو بار در روز افزایش داد. برای کمک به توقف مصرف سیگار، مصرف دارو از 2-1هفته قبل از اقدام به قطع مصرف سیگار شروع می شود. ابتدا 150 میلی‌گرم یک  بار در روز برای شش روز و سپس 150 میلی‌گرم دو بار در روز از قرص های پیوسته رهش برای 9-7 هفته مصرف می شود.

اشکال دارویی

Tablet: 75mg, 100mg
Tablet (Sustained Release): 150mg

مدیریت

دکتر نیک پژوه متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید