ALPRAZOLAMCENTRAL NERVOUS SYSTEM MEDICINES

ALPRAZOLAM

آلپرازولام

ALPRAZOLAM

موارد مصرف:

آلپرازولام در کنترل اضطراب یا برای تسکین کوتاه  مدت علائم اضطراب و درمان اختلال وحشت مصرف می ‌شود.

هشدارها
1- این دارو در درمان کوتاه  مدت (فقط به مدت4-2 هفته) اضطراب شدید و ناتوان کننده که با بی خوابی یا اختلالات سایکوتیک همراه است، مصرف می ‌شود.
2- با مصرف این دارو در بیمارانی که سابقه وابستگی به دارو داشته و یا دارای اختلال شدید شخصیتی هستند، احتمال وابستگی وجود دارد.
3- در صورت وجود اغما، شوک، گلوکوم حاد با زاویه بسته یا استعداد ابتلا به آن،‌ میاستنی گراو، انسداد مزمن و شدید تنفسی با احتیاط فراوان مصرف شود.
4- مصرف بلند مدت یا مقادیر زیاد بنزودیازپین ‎‌ها خطر بروز وابستگی‎ ‌های روانی و جسمی را افزایش می ‌دهد.
5- علائم قطع مصرف مانند حملات تشنجی حتی پس از مصرف کوتاه  مدت آلپرازولام با مقادیر مصرف معمولی گزارش شده است.

عوارض جانبی: خواب ‎آلودگی و منگی در روز بعد از مصرف دارو، اغتشاش شعور، عدم تعادل، فراموشی، وابستگی به دارو، اشکال در تکلم، افسردگی، تاکی ‎کاردی و تپش قلب، تاری دید، تغییر میل جنسی، افت فشار خون، اختلالات رفتاری، ‌خستگی و ضعف غیرعادی از عوارض جانبی آن هستند.

تداخل‎‌های دارویی: مصرف توأم این دارو با الکل یا سایر دارو ‌های مضعف CNS از جمله ضددرد‌های مخدر، بی هوش‎کننده‎ هــــای عمومی، مهارکننـــــدگان مونوآمین  اکسیداز، ‌ضدافسردگی‎‌های سه حلقه ای و دارو‌ های کاهنده فشار خون با اثر مرکزی، ممکن است موجب افزایش تضعیف CNS و خطر بروز آپنه گردد. مصرف همزمان بنزودیازپین ‎‌ها با ایتراکونازول و کتوکونازول ممکن است سبب مهار متابولیسم بنزودیازپین ‎‌ها و در نتیجه افزایش غلظت پلاسمایی این دارو ‌ها شود.

نکات قابل توصیه
1- در صورتی که پس از چند هفته، اثربخشی دارو کاهش یابد، از افزایش مقدار مصرف بدون مشورت با پزشک باید خودداری شود.
2- به منظور کاهش احتمال بروز علائم قطع مصرف، مصرف این دارو باید به تدریج قطع شود.
3- به  علت بروز خواب‎ آلودگی، منگی و سرگیجه از رانندگی یا کار با ماشین ‎آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، باید خودداری کرد.

مقدار مصرف
بزرگسالان: به  عنوان ضداضطراب، ‌ابتدا 0/5- 0/25 میلی‌گرم سه  بار در روز مصرف می ‌شود که بر اساس نیاز بیمار تا حداکثر mg/ day 4 قابل افزایش است. به  عنوان ضدپانیک، ابتدا 0/5میلی‌گرم سه  بار در روز مصرف می ‌شود که سپس بر اساس نیاز و تحمل بیمار تا mg/ day 10 افزایش می ‎یابد.
کودکان: به عنوان ضداضطراب، ‌ابتدا 0/25 میلی‌گرم دو یا سه  بار در روز مصرف می‌ شود و سپس بر اساس نیاز و تحمل بیمار افزایش می‎ یابد.

اشکال دارویی

Tablet: 0.5mg, 1mg

مدیریت

دکتر نیک پژوه متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید