بیماری های قلبی عروقی

آنژين صدری

احساس درد و نارحتي است كه به طور معمول در قفسه سينه يا پشت جناق سينه احساس مي شود و اين درد زماني آغاز مي شود كه خون رساني (اكسيژن و مواد غذايي) به عضله قلب كمتر از ميزان مورد نياز آن است و در نتيجه اكسيژن و مواد غذايي كافي به عضله قلب نمي رسد.

انواع آنژين

◄ آنژين صدري پايدار: درد مزمن فعالیتی قابل پیش بینی قفسه سینه است که شيوع بالايي دارد، در اثر فعالیت جسمی یا فشار و استرس بروز می‌یابد، اغلب بيماران از احساس ناراحتی سینه در ناحیه زیر استخوان جناغ كه ممکن است به پشت، گردن، فک، بازوها یا بالای شکم انتشار پیدا کند، شکایت دارند و ممکن است با تنگی نفس، تعریق، تهوع یا تپش قلب همراه باشد.
درد و فشار قفسه سینه معمولاً 5 تا 10 دقيقه طول مي كشد و با استراحت يا مصرف قرص نيتروگليسيرين زيرزباني برطرف
می‌شود. بعضی از بیماران مبتلا به آنژین صدری پایدار در اثر مواجهه با هوای سرد یا پس از خوردن غذای سنگین و زیاد دچار درد می شوند، ممکن است آنژین صدری پایدار با تنگی نفس، تعریق، تهوع یا تپش قلب همراه باشد.

◄ آنژين صدري ناپايدار: درد قفسه سينه غالباً هنگام استراحت کردن، شب‌ها در زمان خوابیدن یا در پی فعالیت‌های بدنی سبک بروز می‌یابد. درد غیرمترقبه است. درد آنژين ناپايدار شدیدتر و طولانی‌تر از آنژین پایدار است و تقریباً ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

◄ آنژین پرینزمتال یا واریانت: شریان‌های قلبی در این آنژین، به صورت ناگهانی تنگ یا باریک می‌شود و بیمار را دچار درد طاقت ‌فرسایی می‌کند که باید به سرعت درمان شود.
درد یا ناراحتی معمولاً هنگام استراحت و در طول شب یا صبح زود بروز می‌كند. معمولاً درد شدید است و با مصرف دارو آرام
می‌شود.

مدیریت

دکتر نیک پژوه متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید