بیماری های قلبی عروقی

من چگونه مي توانم پر فشاري خون را كاهش دهم؟

من چگونه مي توانم پر فشاري خون را كاهش دهم؟

از طريق درمان پر فشاري خون شما مي توانيد به پيشگيري از سكته مغزي، حمله قلبي، نارسايي قلبي يا نارسايي كليه كمك كنيد . در اين قسمت اقداماتي راكه شمامي توانيد انجام دهيد ذكر شده اند:

  • اگر دچار اضافه وزن هستيد، وزن خود را كاهش دهيد .
  • يك رژيم غذايي سالم حاوي مقادير اندك چربي كل ، چربي اشباع ، چربي ترانس ، كلسترول و نمك استفاده كنيد . بر استفاده از ميوه ها ، سبزيجات و محصولات لبني كم چرب تاكيد نماييد.
  • از لحاظ جسماني فعال تر باشيد .
  • مطابق دستور صريح اسلام الكل ننوشيد.
  • داروهاي خود را بر طبق دستور پزشكتان مصرف كنيد .
  • بدانيد كه سطح فشار خون شما بايددرچه حدي باشد و آنرا در آن حد حفظ كنيد .

 بسياري از افراد بدون آنكه بدانند، دچار پر فشاری خون هستند. زماني كه شما از اين حالت آگاه شوید، مي توانيد ميزان خطر خود را كاهش داده و زندگي سالم تري داشته باشيد. اين امر مستلزم درمان مناسب و ایجادبرخي از تغييرات در شيوه زندگي شما مي باشد. البته که ارزش آن را دارد.

چگونه من مي توانم وزن خود را كاهش دهم؟

افراد دچار اضافه وزن، فشار زيادي را به قلب خودشان وارد مي سازند. با پزشك خود در مورد برنامه سالم غذايي صحبت كنيد. زماني كه شما وزن خود را كاهش مي دهيد، اغلب فشارخون شما نیز كاهش مي يابد. استفاده از رژيم غذايي حاوي مقادير اندك چربي اشباع و كلسترول، به شمادر پيشگيري از حمله قلبي و سكته مغزي كمك مي نماید.

من چگونه مي توانم مصرف نمك را محدود كنم؟

مصرف ميزان زياد نمك (سديم)، در برخي از افراد سبب افزايش فشار خون مي شود. چرا كه سبب نگه داشتن ميزان زيادي از مايع در بدن شما شده و بار زيادتري را بر روي قلب شما وارد می کند. ممكن است پزشك به شما توصیه بکند كه میزان مصرف نمك خودتان را کم كنيد و به غذانمك اضافه نكنيد. حتي ممكن است به شما بگويد كه به طور كامل از مصرف نمك اجتناب كنيد.

برچسب هاي غذايي را به خوبي بخوانيد تا بفهميد که چه غذاهايي حاوي سديم بيشتري هستند . ياد بگيريد كه به جاي نمك از گياهان خشك و ادويه ها استفاده كنيد.

چگونه من مي توانم فعاليت جسماني بيشتري داشته باشم؟

زندگي غيرفعال يكی از عوامل خطرزای ابتلا به بيماري قلبي و سكته مغزي است. همچنين عدم فعالیت جسمانی ممكن است منجر به چاقي كه يك عامل خطرزای ابتلا به پرفشاری خون است، بشود. فعاليت منظم جسماني به كاهش فشار خون، كنترل وزن و كاهش استرس كمك مي كند. بهترين راه اين است كه فعالیت جسمانی را به آهستگي آغاز كنيم و فعاليتي را انجام دهيم كه از آن لذت ببريم، مانند قدم زدن يا دوچرخه سواري. با پزشك خود در مورد برنامه مناسب براي خودتان صحبت كنيد.

در مورد داروها من چه چيزهايي را بايد بدانم؟

ممكن است پزشك شما انواع متفاوتي از داروها را براي شما تجويز نمايد. اگر شما  نياز به مصرف دارو داريد ناراحت و نا اميد نشويد. گاهي ممكن است پس از كنترل فشار خونتان، شما نياز به مصرف دوز كمتري از دارو داشته باشيد، اما بايد بدانيد كه شما همواره نياز به درمان و مصرف دارو خواهید داشت.

مهم است كه شما داروهاي خودتان را درست طبق دستور پزشكتان مصرف كنيد . هيچگاه سرخود درمان را قطع نكنيد. اگر متعاقب مصرف دارو دچار مشكل يا عوارض جانبي بشويد، با پزشك خود مشورت كنيد.

من چگونه مي توانم بيشتر ياد بگيرم ؟

با پزشك، پرستار يا مشاور سلامتی خود مشورت كنيد. اگر مبتلا به بيماري قلبي مي باشيد يا قبلا دچار سكته مغزی شده ايد، ممكن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند. ايجاد تغييرات در شیوه زندگي آنها جهت كاهش میزان خطر مهم است.

شما مي توانيد از كتابچه ها و بروشورهاي علمي جهت انتخاب زندگي سالمتر و كاهش میزان خطر ، كنترل بيماري و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده كنيد. دانایی توانایی است بنابراین بيشتر بياموزيد و بيشتر زندگي كنيد.

آيا پرسش يا توضيحي از پزشك خود دارید ؟

دقايقی را برای يادداشت سوالات خود در ملاقات بعدي خود با پزشكتان اختصاص دهيد. برای مثال:

هر چند وقت يك بار من بايد فشارخون خود را چك كنم؟

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید