بیماری های قلبی عروقی

آنژيوپلاستي کرونری چيست؟

آنژيوپلاستي کرونری چيست؟

ممكن است سرخرگهاي شما متعاقب رسوب كلسترول، سلولها و ساير مواد دچار گرفتگي شوند. اين امر سبب كاهش جريان خون به قلب شده و در نتيجه احساس ناراحتي در قفسه سينه رخ مي دهد. گاهي ممكن است يك لخته خون به شكل ناگهاني ايجاد شده و یا بدتر گرديده و به طور كامل جريان خون را قطع نمايد كه اين امر منجر به حمله قلبي مي شود. آنژيوپلاستي سبب بازشدن سرخرگهاي دچار انسداد شده و جريان خون را به عضلات قلب بر مي گرداند.

آنژيوپلاستي يك روش مداخله کرونری از طريق پوست (PCI) مي باشد (و نه يك روش جراحي)، كه از طريق يك سوراخ كوچك در سرخرگ پا يا دست صورت گرفته و از طريق بادكردن يك بادكنك كوچك موجود در سر کاتتر، سرخرگ قلبي دچار انسداد را باز مي سازد.

 

چرا من نياز به آنژيوپلاستي دارم؟

ممكن است افراد دچار انسداد در سرخرگهاي قلبي ،چنانچه احساس ناراحتي زيادی در قفسه سينه بكنند يا انسدادسرخرگهای قلبي، آنها را در معرض خطر حمله قلبي يا مرگ قرار بدهد، نياز به آنژيوپلاستي پيدا كنند. سالانه افراد بسيار بيشتري تحت آنژيوگرافي کرونری قرار مي گيرند.

 

چگونه آنژيوپلاستي انجام مي شود؟

 

الف) يك كاتتر (لوله نازك) از طريق يك سرخرگ در دست يا پا، به سرخرگ دچار گرفتگي در قلب شما هدايت مي شود. در نوک اين سيم يك بادكنك قابل باد شدن به داخل محل انسداد رانده مي شود.

 

 

ب) بادكنك باد مي شود تا پلاك را تحت فشار قرار دهد و سرخرگ را تحت فشارقراردهد و سرخرگ را باز بكند. سپس بادكنك خالي شده و كاتتر بيرون كشيده مي شود.

 

ج) اكنون سرخرگ بازتر بوده و جريان خون آسان تر مي باشد .

 

1) پزشك ناحيه ای كوچك در كشاله ران يا بازو را بي حس كرده و يك لوله كوچك را به داخل سرخرگ مي راند. اين امر دردي بيش از گرفتن خود براي يك آزمايش خون ندارد.

2) يك لوله نازك پلاستيكي (كاتتر) به داخل سيستم سرخرگي رانده مي شود تا به سيستم سرخرگ کرونری (قلبي)‌ برسد.

3) از طريق مشاهده در يك صفحه خاص اشعه ايكس، پزشك مي تواند كاتتر را داخل سرخرگ جابجا نمايد. سپس يك سيم بسيار نازك به داخل محل انسداد رانده مي شود. در روي اين سيم يك كاتتر با يك بادكنك نازك و قابل اتساع در انتها، به داخل محل انسداد رانده مي شود.

4) بادكنك (بالون) متسع مي شود و پلاك را به كناره اي رانده و سرخرگ را تحت فشار قرار مي دهد تا باز شود و خون به شكل آسان تري جريان پيداكند. اين عمل را بيش از يك بار مي توان انجام داد.

5) در برخي از افراد يك لوله سيمي تحت عنوان استنت كه به شكل محكم روي يك بادكنك خاص قرار دارد به داخل محل دچار انسداد رانده مي شود.

6) با متسع كردن بادكنك، استنت در مقابل ديواره هاي سرخرگ باز مي شود. استنت در محل خود قفل مي شود و به باز بودن سرخرگ كمك مي كند.

7) بالون و كاتترها بيرون آورده مي شوند. اكنون سرخرگ باز بوده و قلب شما خون مورد نياز خود را دريافت مي كند.

 

آيا آنژيوپلاستي با درد همراه است؟

  • خير، آنژيوپلاستي سبب درد بسيار كمي مي شود. پزشك محلي كه كاتتر وارد مي شود را بيحس مي كند. ممكن است هنگامي كه كاتتر وارد مي شود، شما اندكي احساس فشار كنيد.
  • شما بيدار و هوشیار هستيد، اما ممكن است جهت آرامش بيشتر به شما دارو داده شود. ممكن است آنژيوپلاستي از 30 دقيقه تا چندين ساعت بسته به نوع انسداد و تعداد انسدادها به طول انجامد.
  • ممكن است محل واردشدن كاتتر زخمي شود و كبود شدگي نيز شايع است. اگر متوجه خونريزي يا افزايش درد يا تورم بشويد، به پزشك خود اطلاع بدهيد.

 

پس از آنژيوپلاستي چه مي شود؟

  • زماني كه كاتتر از دست يا پاي شما خارج مي شود، يك پرستار يا پزشك معمولا فشار مستقيمي را به مدت 15دقيقه يا بيشتر بر روي محل وارد شدن كاتتر جهت اطمينان از عدم خونريزي داخلي وارد مي كند.
  • اگر آنژيوپلاستي از طريق پا صورت گرفت، شما براي چند ساعت به آرامي به پشت مي خوابيد و پزشك يا پرستار شما را از لحاظ علايم خونريزي يا درد قفسه سينه بررسي مي كند. اگر آنژيوپلاستي از طريق دست صورت گيرد، شما نياز به خوابيدن در بستر نداريد.
  • تقريبا همواره مي بايست يك شب را جهت استراحت در بيمارستان سپري كنيد. گاهي اقامت بيشتري هم مورد نياز است.
  • خطر اندكی برای ايجاد لخته در داخل استنت و در نتيجه انسداد جريان خون سرخرگ وجود دارد. پزشك شما جهت پيشگيري از اين امر براي شما آسپيرين يا ساير داروها را تجويز خواهد كرد. مصرف اين داروها تا زمان توصیه شده توسط پزشك ضروري است.
  • از برداشتن وزنه سنگين يا فعاليت جسماني شديد در 2-1 روز اول پس از عمل خودداري كنيد تا سوراخ موجود در دست يا پاي شما بهبود يابد.
  • در مورد عوامل خطرزاي قلبی عروقی خودتان که بايد آنها را اصلاح كنيد، آموزش لازم را ببينيد.

 

من چگونه مي توانم بيشتر ياد بگيرم؟

با پزشك، پرستار يا مشاور سلامتی خود مشورت كنيد . اگر مبتلا به بيماري قلبي مي باشيد يا قبلا دچار سكته مغزی شده ايد، ممكن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند. ايجاد تغييرات در شیوه زندگي آنها جهت كاهش میزان خطر مهم است.

شما مي توانيد از كتابچه ها و بروشورهاي علمي جهت انتخاب زندگي سالمتر و كاهش میزان خطر، كنترل بيماري و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده كنيد. دانایی توانایی است بنابراین بيشتر بياموزيد و بيشتر زندگي كنيد.

 

آيا پرسش يا توضيحي از پزشك خود دارید؟

دقايقی را برای يادداشت سوالات خود در ملاقات بعدي خود با پزشكتان اختصاص دهيد. برای مثال:

آيا من دوباره به آنژيوپلاستي نياز دارم؟

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

آيا ممكن است همه چيز به خوبي پيش نرود؟

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید