جراحی عمومی

هموروئيد چيست؟

هموروئيد يک نوع واريس وريدي است که در ناحيه رکتوم (راست روده) ايجاد مي شود . ممکن است اين توده هاي هموروئيدي به بيرون مقعد هدايت شوند و گاهي نيز بر اثر پاره شدن وريدي، خون در زير مخاط و در داخل توده هاي هموروئيدي تجمع کرده که بسيار درد ناک است و معمولا در بيرون از مقعد ظاهر مي شوند که براي رهائي از درد بايد تخليه و محل آن با ليزر سوزانده شود. در اثر وارد شدن فشار زياد در هنگام دفع اين تجمع وريدي پرخون شده و متورم مي گردد و در صورت تکرار فشار و يبوست سطح آن زخم شده و باعث خونريزي مي گردد. اغلب اين خونريزي در انتهاي دفع ديده مي شود. علائم هموروئيد شامل خونريزي مقعد، بيرون زدگي توده اي و يا توده هائي از مقعد و درد است.
بيرون زدگي ممکن است از دور تا دور مقعد باشد که در اين موارد تنها راه درمان، درمان با ليزر است و مقعد همانند يک گل مي شود که سوراخ در وسط و بيرون زدگي ها مثل گل برگهاي يک گل در اطراف مي مانند.

عوامل ايجاد کننده هموروئيد
اغلب يبوست است ولي اسهال مزمن و زور زدن در هنگام اجابت مزاج و سن بالا و حاملگي و عوامل ارثي و ورزش هاي سنگين مثل وزنه برداري بدون آمادگي جسماني قبلي و رژيم هاي غذائي نامناسب و مدفوع سفت و چوبي و بالا رفتن سن و شل شدن مخاط و اسفنکتر مقعد نیز از عوامل ایجاد کننده اند.

درمان هموروئيد

  1. روش جراحي که در مواردي براي درمان هموروئيد بکار مي رود حتما بايد در بيمارستان و تحت بيهوشي عمومي و يا اسپاينال (بي حسي کمري) صورت گيرد و در موارد پيشرفته بکار مي رود و مراقبت طولاني مدت بعد از عمل دارد.
  2. روش درمان با حلقه لاستيکي يا رابر بند که اين روش براي مواردي بسيار موثر است. ولي براي مواردي که توده هاي هموروئيدي داخلي باشد خیر، زيرا در داخل مقعد اعصاب حسي کمتري نسبت به خارج مقعد دارد و اگر در هموروئيدهاي خارجي بکار رود ممکن است توام با درد شديد باشد در اين روش عوارضي مانند خونريزي ممکن است ديده شود ولي نادر و قابل کنترل است.

مراقبت های بعد از عمل جراحی
کنترل دردکه بامسکن های تزریقی یا خوراکی انجام می شود
بعد از عمل مقعد با باند مخصوص پک می شود تا خونریزی کنترل شود که با اولین دفع خارج می گردد.

نکاتی که باید بعد از عمل جراحی به آن توجه کرد:

  • پس از عمل برای شروع هرچه زودتر حرکات روده هرچه زودتر فعالیت را با راه رفتن شروع کنید
  • برای جلوگیری از عوارضی مانند تنگی مقعد از نرم کننده مدفوع طبق نظر پزشک استفاده کنید
  • اولین حرکات روده ای پس از عمل دردناک بوده و ممکن است باعث سرگیجه شود بنابر این از همراه کمک بگیرید.

مدیریت

دکتر نیک پژوه متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید