بیماری های قلبی عروقی

علايم بيماری عروق كرونر

درد قفسه سینه بارزترین و شایع ترین علامت بیماری است. درد سینه با منشاء قلبی عموماٌ تمام سطح سینه را فرا می گیرد گرچه ممکن است قسمت محدودی از سینه دچار درد گردد و یا حتی تنها بیمار احساس درد سوزشی سر دل پیدا كند. این درد می تواند به گردن، چانه، بازوی چپ، شانه چپ و بین دو کتف انتشار پیدا کند.

دردهاي قفسه سينه كه نيازمند مراجعه فوري به پزشك يا تماس با اورژانس هستند:

  • درد قفسه سينه بيش از 10 تا 15 دقيقه ادامه يابد.
  • درد قفسه سينه شديدتر از حالت معمول باشد.
  • بعد از استراحت و يا گذاشتن قرص زير زباني درد ساكت نشود.
  • درد قفسه سينه بدون دليل واضح، بطور مكرر رخ دهد.
  • براي اولين بار درد قفسه سينه در حالت استراحت رخ دهد.
  • نشانه هاي جديدي مثل تعريق و تنگي نفس ايجاد شود.
  • درد قفسه سينه با هر يك از نشانه هاي عرق سرد، رنگ پريدگي پوست، تنگي نفس، تهوع يا استفراغ، گيجي يا سنكوپ، ضعف يا خستگي بدون علت، نبض سريع يا نامنظم رخ دهد.

مهمترین مشخصه این گونه درد های سینه این است که معمولاٌ با انجام فعالیت مثل کار کردن، دویدن، بالا رفتن از پله، پیاده روی در مسیر سربالايي، صرف یک غذای سنگین و حجیم و یا هیجانات روحی شدید ایجاد می شود یا در اثر این عوامل شدت درد بیشتر می شود،
معمولاٌ دقایقی طول می کشد و بیمار را مجبور به قطع فعالیت فیزیکی و استراحت می کند و عموماٌ با دقایقی استراحت، درد ساکت می شود و وقتی بیمار فعالیت خود را از سر می گیرد مجدداٌ درد با همان مشخصات تکرار می شود.
درد سینه با منشاء بیماری عروق کرونری همیشه با انجام فعالیت فیزیکی ایجاد نمی شود. این درد ممکن است بطور ناگهانی در حین استراحت نیز رخ دهد یا حتی بیمار با درد سینه از خواب صبحگاهی بیدار شود. این حالت مخصوصا در بیمارانی که قبلا علایمی از آنژین صدری پایدار داشتند و یک روز کاری پر استرس و سنگین را پشت سر گذاشته اند، بیشتر دیده می شود. این درد معمولاٌ زمان بیشتری طول می کشد و حتی ممکن است بیمار بیش از نیم ساعت این درد را تجربه کند. این بیماران معمولاٌ احساس سنگینی و فشار در کل قفسه سينه خود دارند و فشار یک سنگ بزرگ را روی سینه خود حس می کنند و یا اینکه احساس سوزش شدید و منتشر در سینه خود می کنند که باز ممکن است به گردن، بین دو کتف، سر دل، شانه و بازوی چپ انتشار پیدا کند.
يکی دیگر از علایم مهم بیماری عروق کرونری احساس خستگی زودرس است. هر زمان فردی احساس کرد که نسبت به گذشته توانائی جسمی کمتری در انجام کارهای مشابه روزمره دارد بایستی به فکر بیماری عروق کرونر هم باشد.
تنگی نفس حین فعالیت و به بیان ساده تر «کم آوردن نفس»، یکی دیگر از علائم مهم بیماری است. البته بایستی توجه کرد که همه انسان ها متناسب با شرایط جسمی خود با انجام فعالیت های سنگین بدنی دچار این حالت می شوند ولی نکته اساسـی این است که در بیماری عروق کرونـر، فـرد با انجـام فعالیت های سـاده مثل بالا رفتن از چند پله و یا راه رفتن سریع دچار تنگی نفس می شود.


نکته مهمتر این است که بیمار با انجام فعالیت هايی که قبلا به راحتی انجام می داد دچار تنگی نفس گردد و این تغییر وضعیت بسیار حائز اهمیت است.

مدیریت

دکتر نیک پژوه متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

اپلیکیشن پزشکی سلامت: دکتر نیک

برای نصب آسان در اندروید و آیفون کلیک کنید